O meteorologické stanici


Meteorologická stanice je určena k zaznamenávání stavu počasí v Ješeticích a okolí. Na stránkách najdete záznamy o vývoji počasí za období od konce června 2012 včetně potřebných statistik a přehledů. Stanice je umístěna na východním okraji Ješetic, v nízké zástavbě rodinných domů a nachází se nad údolím, kterým protéká potok Mastník. Stanice je na mírném svahu nakloněném na jih. Stanice se nachází v nadmořské výšce 520 m n. m.

V Ješeticích je provozována stanice Davis Vantage Pro 2. Stanice byla uvedena do provozu dne 25. 6. 2012. Data jsou snímána každých 2,5 s a webové stránky jsou obnovovány v intervalu 5 minut. Stránky jsou zpracovávány a data z meteorologické stanice jsou shromažďována pomocí programu Cumulus. Stanice je vybavena anemometrem, srážkoměrem, teploměrem, snímačem tlaku a vlhkosti. Srážkoměr je vyhříván, proto k odečtu sněhových srážek dochází téměř ihned. Výška sněhové pokrývky je odečítána v zimním období vždy v 8 hodin ráno.

Meteorologická stanice je trvale připojena přes USB rozhraní k netbooku. V případě, že dojde k výpadku elektrického proudu, jsou notebook i stanice nadále napájeny z baterií. Aktualizace dat na web po dobu výpadku bohužel není možná. Chybějící data na webu jsou doplněna po obnovení síťového napájení.

Katalog meteostanic DAVIS je k nahlédnutí zde.